Logo for print

Hovedmeny

​Under er en guide til hvem som besvarer hvilke spørsmål, inklusive kontaktpersoner for presse/media.

Usikker på hvem du skal kontakte? - Kontakt sekretariatet for Nye metoder så hjelper vi deg.

Øverst finner du kontaktinformasjon for de vanligste spørsmålene.

Vi etterstreber å legge ut all informasjon  på nyemetoder.no  så snart den foreligger- sjekk der først.

Vanlige spørsmål

  • Hvordan fungerer Nye metoder, og hvem har hvilke roller?
    Spørsmål om hvordan systemet fungerer og hvem som har hvilke roller besvares av sekretariatet for Nye metoder.

    Kontakt:
    Sekretariatet for Nye metoder, nyemetoder@helse-sorost.no, 91 30 43 88
    Enhetsleder Ellen Nilsen, Ellen.Nilsen@helse-sorost.no, 997 49 706

    Finnes informasjonen på nett? - Bruk «Om systemet» og «Hvem gjør hva» 
  • Hvor ligger saken i Nye metoder?
    Spørsmål om hvor en sak ligger i systemet, hvor man finner informasjon, hvem som er kontaktpersoner, og videreformidling av kontakt til relevant aktør osv.

    Kontakt:
    Sekretariatet for Nye metoder, nyemetoder@helse-sorost.no, 91 30 43 88

    Finnes informasjonen på nett? - Bruke søkesiden «Finn metode»  for å finne enkelt metoder.
      • Hvilke beslutninger om oppdrag er gitt i Bestillerforum RHF?
        Beslutninger om oppdragene om metodevurdering og vurderinger gjort i Bestillerforum RHF besvares av leder i Bestillerforum RHF, Björn Gustafson


         
        Kontakt ved generelle spørsmål om beslutninger:
        Sekretariatet for Nye metoder, nyemetoder@helse-sorost.no, 91 30 43 88. 

        Kontakt ved spørsmål til leder av Bestillerforum RHF
        Gunn Fredriksen (Helse Midt RHF), gunn.fredriksen@helse-midt.no,
        97 77 53 11.
    • Saker som er sendt til beslutning fra Bestillerforum RHF til de regionale helseforetak (RHF-ene)
      Fagdirektør Björn Gustafson (Helse Midt RHF) på vegne av de fire RHF-ene.

      Kontakt:
      Gunn Fredriksen (Helse Midt RHF), gunn.fredriksen@helse-midt.no,
      97 77 53 11.
    • Beslutningsforum for nye metoder
      Mediakontakt: info@helse-vest.no

    • Spørsmål vedrørende prosesser for innkjøp/forhandlinger
      Spørsmål vedrørende prosesser for innkjøp/forhandlinger av metoder i Nye metoder besvares av Sykehusinnkjøp HF.

      Kontakt- legemidler
      Asbjørn Mack, asbjorn.mack@sykehusinnkjop.no
      Iselin Syversen, iselin.syversen@sykehusinnkjop.no

      Kontakt- medisinsk utstyr
      (Informasjon kommer)

      Pressekontakt i Sykehus innkjøp HF
      Kjersti Lien, kjersti.lien@sykehusinnkjop.no, 900 67 019

      Finnes informasjonen på nett?
      - Forholdet mellom Nye Metoder og anbud, samt LIS-anbefalinger  
  • Spørsmål om metodevurderinger
    Spørsmål om hvordan metodevurderinger (hurtige og fullstendige) gjennomføres i praksis besvares av Folkehelseinstituttet eller Statens legemiddelverk.

    Kontakter i Statens legemiddelverk:
    Elisabeth Bryn: elisabeth.bryn@legemiddelverket.no


    Pressekontakt i Statens legemiddelverk: 485 09 554

    Kontakter i Folkehelseinstituttet:
    For metodevurdering: metodevurdering@fhi.no
    Trygve Ottersen: trygve.ottersen@fhi.no
    Martin Lerner: martin.lerner@fhi.no
    Kjetil Gundro Brurberg: KjetilGundro.Brurberg@fhi.no

    Pressevakta i Folkehelseinstituttet:
    21 07 83 00

Andre spørsmål

 

  • Spørsmål om metodevarslingsfunksjonen
    Spørsmål om utarbeidelsen av metodevarsler ie. metodevarslingsfunksjonen besvares av Folkehelseinstituttet (andre metoder enn legemidler) og Statens legemiddelverk (legemidler).

    Kontaktperson inkl. pressekontakt ved spørsmål om metodevarslingsfunksjonen i Folkehelseinstituttet:  Vigdis Lauvrak, vigdis.lauvrak@fhi.no, 98482190

    Kontaktperson inkl. pressekontakt ved spørsmål om metodevarslingsfunksjonen i Statens legemiddelverk:  Heidi-Mirelle Eriksen, metodevarsling@legemiddelverket.no
     
  • Spørsmål om medisinsk stråling
    Generelle spørsmål som vedrører håndtering av medisinsk stråling i Nye metoder besvares av Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet.

    Kontakt
    metodevurdering@nrpa.no

    Kontakt ved spørsmål om medisinsk stråling
    Eva Friberg, eva.friberg@nrpa.no, 67162620
    Ingrid Espe Heikkila, ingrid.heikkila@nrpa.no, 67162592
  • Spørsmål om mini-metodevurderinger
    Spørsmål om mini-metodevurderinger besvares av det aktuelle helseforetak.
  • Spørsmål om nasjonal støttefunksjoner for mini-metodevurderinger
    Spørsmål om nasjonale støttefunksjoner, inkl. nasjonal database for mini-metodevurderinger besvares av Folkehelseinstituttet.

    Kontaktperson inkl. pressekontakt ved spørsmål om nasjonal støttefunksjoner for mini-metodevurderinger: Helene Arentz-Hansen, helene.arentz-hansen@fhi.no

Sist faglig oppdatert: 17. juni 2021