Logo for print

Hovedmeny

​Under er en guide til hvem som besvarer hvilke spørsmål, inklusive kontaktpersoner for presse/media.

Usikker på hvem du skal kontakte? - Kontakt sekretariatet for Nye metoder så hjelper vi deg.

Øverst finner du kontaktinformasjon for de vanligste spørsmålene.

Vi etterstreber å legge ut all informasjon  på nyemetoder.no  så snart den foreligger- sjekk der først.

Vanlige spørsmål

  • Hvordan fungerer Nye metoder, og hvem har hvilke roller?
    Spørsmål om hvordan systemet fungerer og hvem som har hvilke roller besvares av sekretariatet for Nye metoder.

    Kontakt:
    Sekretariatet for Nye metoder, nyemetoder@helse-sorost.no, 91 30 43 88
    Enhetsleder Ellen Nilsen, Ellen.Nilsen@helse-sorost.no, 997 49 706

    Finnes informasjonen på nett? - Bruk «Om systemet» og «Hvem gjør hva» 
  • Hvor ligger saken i Nye metoder?
    Spørsmål om hvor en sak ligger i systemet, hvor man finner informasjon, hvem som er kontaktpersoner, og videreformidling av kontakt til relevant aktør osv.

    Kontakt:
    Sekretariatet for Nye metoder, nyemetoder@helse-sorost.no, 91 30 43 88

    Finnes informasjonen på nett? - Bruke søkesiden «Finn metode»  for å finne enkelt metoder.
      • Beslutninger i Bestillerforum RHF
        Beslutninger om oppdragene om metodevurdering og vurderinger gjort i Bestillerforum RHF besvares av leder i Bestillerforum RHF, Geir Tollåli.

        Kontakt ved generelle spørsmål om beslutninger:
        Sekretariatet for Nye metoder, nyemetoder@helse-sorost.no, 91 30 43 88. 

        Kontakt ved spørsmål til leder av Bestillerforum RHF
        Hanne Husom Haukland (Helse Nord RHF), Hanne.Husom.Haukland@helse-nord.no,
        97 06 51 44
    • Saker som er sendt til beslutning fra Bestillerforum RHF til de regionale helseforetak (RHFene)
      Fagdirektør Geir Tollåli (Helse Nord RHF) på vegne av de fire RHFene.

      Kontakt:
      Hanne Husom Haukland (Helse Nord RHF), Hanne.Husom.Haukland@helse-nord.no,
      97 06 51 44
       

Spørsmål vedrørende prosesser for innkjøp/forhandlinger
Spørsmål vedrørende prosesser for innkjøp/forhandlinger av metoder i Nye metoder besvares av Sykehusinnkjøp HF.

Kontakt- legemidler
Asbjørn Mack, asbjorn.mack@sykehusinnkjop.no
Iselin Syversen, iselin.syversen@sykehusinnkjop.no

Kontakt- medisinsk utstyr
(Informasjon kommer)

Pressekontakt i Sykehus innkjøp HF
Kjersti Lien, kjersti.lien@sykehusinnkjop.no, 900 67 019

Finnes informasjonen på nett?
- Forholdet mellom Nye Metoder og anbud, samt LIS-anbefalinger  

Spørsmål om metodevurderinger
Spørsmål om hvordan metodevurderinger (hurtige og fullstendige) gjennomføres i praksis besvares av Folkehelseinstituttet eller Statens legemiddelverk.

Kontakter i Statens legemiddelverk:
Elisabeth Bryn, elisabeth.bryn@legemiddelverket.no
Camilla Hjelm, camilla.hjelm@legemiddelverket.no

Pressekontakt i Statens legemiddelverk: 46 91 29 10

Kontakter i Folkehelseinstituttet:
Lene  Juvet, lenekristine.juvet@fhi.no
Øyvind Melien, Oyvind.Melien@fhi.no                                                                           

Kåre Birger Hagen, Kare.Birger.Hagen@fhi.no

 

Pressevakta i Folkehelseinstituttet: 21 07 83 00

Andre spørsmål

 

  • Spørsmål om metodevarslingsfunksjonen
    Spørsmål om utarbeidelsen av metodevarsler ie. metodevarslingsfunksjonen besvares av Folkehelseinstituttet (andre metoder enn legemidler) og Statens legemiddelverk (legemidler).

    Kontaktperson inkl. pressekontakt ved spørsmål om metodevarslingsfunksjonen i Folkehelseinstituttet:  Vigdis Lauvrak, vigdis.lauvrak@fhi.no, 98482190

    Kontaktperson inkl. pressekontakt ved spørsmål om metodevarslingsfunksjonen i Statens legemiddelverk:  Rita Hvalbye, rita.hvalbye@legemiddelverket.no
     
  • Spørsmål om medisinsk stråling
    Generelle spørsmål som vedrører håndtering av medisinsk stråling i Nye metoder besvares av Direktoratet for strålevern og atomsikkerhet.

    Kontakt
    metodevurdering@nrpa.no

    Kontakt ved spørsmål om medisinsk stråling
    Eva Friberg, eva.friberg@nrpa.no, 67162620
    Ingrid Espe Heikkila, ingrid.heikkila@nrpa.no, 67162592
  • Spørsmål om mini-metodevurderinger
    Spørsmål om mini-metodevurderinger besvares av det aktuelle helseforetak.
  • Spørsmål om nasjonal støttefunksjoner for mini-metodevurderinger
    Spørsmål om nasjonale støttefunksjoner, inkl. nasjonal database for mini-metodevurderinger besvares av Folkehelseinstituttet.

    Kontaktperson inkl. pressekontakt ved spørsmål om nasjonal støttefunksjoner for mini-metodevurderinger: Helene Arentz-Hansen, helene.arentz-hansen@fhi.no

Sist faglig oppdatert: 15. mars 2019